Posty

WYNIKI KONKURSU O SOPOCIE

Uwaga, uwaga! Konkurs na wiersz o Sopocie rozstrzygnięty!  Z ogromną dumą i radością ogłaszamy, że pierwszą nagrodę zdobył Pan Michał Główka za wiersz pt. „Bezsenność ”, który prezentujemy poniżej. Upadły liście na ziemię nie wzbudzając dźwięku, z końcem lata - początkiem nieokreślonego lęku. Ucichły fale gwaru na piaszczystej plaży i słońce swym ciepłem wszystkich lekceważy. Fale, co raz po raz ku brzegowi niósł prąd, teraz, raz po raz, uciekają w morza głąb. Deska z sopockiego mola odetchnęła od natłoku wrażeń, gdy dźwigała strudzone podeszwy domorosłych marynarzy. Tylko Monciak po cichu uprzątnął swe podwoje, by przywdziać kolorowe światełka niczym świąteczne stroje. I chociaż jest inaczej - na ulicach tylko tubylcy przemieszczają się ospale, wiatr mija ściany kamienic w tylko sobie znanym szale. Sopot nie zapada w sen zimowy by budzić się w kolejnym sezonie. Nie odleci do ciepłych krajów by ogrzać zmarznięte dłonie. Pozostanie w swym miejscu odz

POSIEDZENIE JURY

Obraz
18.12 Jury Biblioteczne stawiło się w pełnym składzie, by zapoznać się z pracami nadesłanymi na konkurs "Wiersz o Sopocie" i wyłonić spośród nich zwycięskie utwory. Decyzja nie była łatwa, jednak wspólnymi siłami udało się nam ją podjąć. O tym kto wygrał damy Wam znać niebawem.  Zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w konkursie otrzymają bony upominkowe do jednej z sopockich księgarni ufundowane przez Bibliotekę Sopocką.

WYDARZENIE KOŃCOWE: SPOTKANIE Z IWONĄ KIENZLER

Obraz
Kim była najbardziej grzeszna Madonna średniowiecza? Kto malował lubieżne służące? Czyje oczy hipnotyzowały Wiedeń? Kolejna książka z bestsellerowej serii biografii historycznych wydawnictwa Lira zabiera czytelników w krainę światowego malarstwa. Dlaczego artysta zdecydował się uwiecznić rysy tej a nie innej damy? Czy były to przypadkowe modelki? A może portretowane były żony, córki lub kochanki bogatych sponsorów zamawiających owe obrazy? Tożsamość niektórych portretowanych wciąż pozostaje zagadką, ale dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak kształtował się niegdyś ideał urody, co nosiły i jak czesały się ówczesne elegantki. Iwona Kienzler w swojej książce "Kobiety ze słynnych obrazów: muzy, modelki, kochanki" oraz na spotkaniu w Sopotece zdradziła nam tajemnice kobiet, które patrzą na nas od stuleci z płócien wielkich mistrzów: Vermeera, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Picassa i innych.  Spotkanie odbyło się w sopockiej mediatece 2.12. Transmisję z wydarzenia znajdziecie

KONKURS NA WIERSZ

Obraz
W związku z tym, że patronem listopada w naszym projekcie jest Zbigniew Herbert, Biblioteka Sopocka ogłasza konkurs na wiersz o Sopocie - mieście ważnym również dla twórcy Pana Cogito. Forma i długość wiersza jest dowolna. Wsze prace przesyłajcie w formie elektronicznej na adres: wierszosopocie@gmail.com. do 13.12. do godz. 15:00.  Nagrodami w konkursie są bony podarunkowe do księgarni Book Book.  Poeci do piór!

SPOTKANIE Z PANEM POETĄ

Obraz
19.11 podczas Akademii Małego Czytelnika na filii Broadway dzieci miały okazję poznać wyjątkowego gościa. Na początek Pan Poeta przeczytał nam o pawiu, co miał ogon z przyjaźni, a potem wszyscy razem pomogli biedakowi, który stracił swoje piękne piórka. Później uczestnicy zajęć poznali kurę zmagającą się z dietą i nakarmili ją owocami i warzywami. Na koniec razem z kaczką, co przebrała miarkę bawiliśmy się balonami i przebieraliśmy się w kolorowe czapki, okulary i chusty przyniesione przez Pana Poetę w ogromnych walizkach. To spotkanie na pewno zapamiętamy na długo!

SPACER ŚLADAMI HERBERTA

Obraz
W biografii Zbigniewa Herberta ważne miejsce zajmuje Trójmiasto, a szczególnie Sopot. Rodzice Herberta już w maju 1945 przyjechali do Perły Bałtyku z Krakowa w ramach repatriacji, bo wcześniej mieszkali we Lwowie.   To tu młody Zbyszek przeszedł wiele życiowych inicjacji: tu spotkał swoją pierwszą wielką miłość, to tu podjął pierwszą pracę zarobkową związaną z literaturą. Kto wie, może to właśnie tych kilka lat spędzonych w nadmorskim kurorcie leżało u źródła słów poety: „ Tylko takie miasta są coś warte, w których można się zgubić... ” . Wszystkie miejsca, z którymi w Sopocie związany był autor „ Hermesa, psa i gwiazdy ” podczas spaceru pokazał i omówił Tomasz Kot, autor „Spacerownika sopockiego”. 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM FRANASZKIEM

Obraz
15.11 Sopotekę odwiedził Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk literacki, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta oraz autor kilku książek, m.in. obsypanej nagrodami biografii Czesława Miłosza oraz monumentalnej, dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim życiorysu poety, jego charakteru, pasji, podróży, jego związków z Sopotem i kobietami, w rozmowie nie uciekaliśmy też jednak przed ciemniejszymi kartami z życia twórcy Pana Cogito. To była piękna i poruszająca dyskusja, choć momentami gorzka i niełatwa. Tych, którzy mimo wszystko poczuli się zachęceni, zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Znajdziecie ją tu .